Naša ponuka suchých a infrasáun od spoločnosti Infraworld:


Cenník na stiahnutie

pdf Cenník Infraworld sauny a infrasauny

Online Katalog Infraworld – sauny

Technické doplnky a interiér sáun:

  • Ovládač Triocontrol
  • VITALlight ABC žiarič
  • Interiér sauny

História vzniku sauny

Sauna. Je pravda, že každý má vlastnú predstavu o tom, ako si, čo najlepšie vychutnať chvíle oddychu a príjemnej pohody.

Rovnako je však pravda, že jedným z najlepších spôsobov, ako dopriať svojmu telu zdravý relax, je stráviť tých pár cenných minút v saune.

Nie náhodou patrí sauna k najstarším rituálom oddychu s liečivými a relaxačnými účinkami. Prvé písomné zmienky o saune môžeme objaviť už v 11. a 12. storočí. Napriek tomu, že sa tento spôsob oddychu rozšíril po celej Európe pomerne rýchlo, nikde nebola sauna tak dôležitá, ako v severnej časti Európy a v Rusku, a najmä vo Fínsku.

Tak, ako u nás boli dôležité ľudové zvyky, tak bol vo Fínsku dôležitý práve rituál saunovania.

Verejná sauna bola súčasťou každej dediny a slúžila ako miesto stretnutia a otvorenej diskusie. Proces saunovania však podliehal prísnym pravidlám, ktoré zachovávali nielen čistotu prostredia, ale aj duše. Podľa starých tradícií bola sauna prirovnávaná ku kostolu, a preto sa očakávalo, že sa v nej ľudia budú správať ako v chráme.

Prvá sauna nebola taká, ako si predstavujeme dnes.

Nazývala sa dymová sauna (Savusauna) a jej hlavným znakom bolo vnútro celé čierne od sadzí.

Bolo to preto, že tento drevený domček nemal pôvodne komín, ktorý by odvádzal dym z kamennej pece a sadze sa usádzali na povrchu stien. Preto, keď ste chceli vstúpiť do dymovej sauny, museli ste najprv vyčkať, kým sa vyhreje na dostatočnú teplotu, otvorili ste dvere, aby sa dym dostal zo sauny von a mohli ste vstúpiť.

Takúto dymovú saunu nájdete vo svete už len veľmi vzácne. Najstaršia zachovaná fungujúca verejná dymová sauna je vo fínskej Tampere.

Od čias, kedy sa používala dymová sauna, výzor a štýl sáun sa značne zmenil. V súčasnosti si môžeme vybrať z niekoľkých druhov sáun, ktoré sa od seba líšia rôznymi vlastnosťami. Vďaka tomu má každý možnosť rozhodnúť sa pre takú saunu, aká mu najviac vyhovuje.

Suchá sauna

Medzi najčastejšie navštevovanú patrí klasická suchá sauna (dry sauna), ktorú bežne voláme aj fínska.

  • Vo fínskej saune je zohrievaný vzduch a nie para.

Vzduch fínskej sauny sa ohrieva prostredníctvom vulkanických kameňov (kias), ktoré sú vyhrievané špeciálnym plynovým alebo elektrickým ohrevom. Teplota v tejto saune dosahuje výšku 80- 100 °C. Naopak vlhkosť vzduchu vo fínskej saune je nižšia ako v bežnej domácnosti a to zhruba iba 8- 15 %. Odporúčaná dĺžka pobytu vo fínskej saune je 10- 15 minút. Môžete v nej mať pocit, že sa vám ťažšie dýcha. Potiť sa napriek tomu budete viac, avšak schnúť vďaka vysokej teplote okolitého vzduchu budete omnoho rýchlejšie.

Parná sauna

Ďalším typom sú mokré sauny, ktoré sú bežne známe ako parné (steam).

  • Para je samozrejme neodmysliteľnou súčasťou zážitku pobytu v parnej saune.

Je produkovaná oblievaním horúcich kameňov, ktoré sú zahrievané rovnako, ako pri fínskej saune. Rozdiel je vo vzniknutej teplote a vlhkosti prostredia. Teplota sa pohybuje najviac od 45- 55 °C, pričom vlhkosť vzduchu v parnej saune dosahuje 100 %.

Bylinkové sauny

Podtypom parných sáun sú bylinkové alebo aromatické sauny.

  • Rozdiel medzi bylinkovou a parnou saunou je v tom, že bylinková sauna využíva okrem zdravotných účinkov pary aj liečivú silu esenciálnych olejov, ktorých výhody plynú od použitého typu oleja v danej bylinkovej parnej saune.

K parnému typu sauny radíme aj soľnú parnú saunu.Soľná parná sauna kombinuje termický vplyv s blahodarným účinkom soli na náš organizmus. Práve soľná sauna je mimoriadne vhodná pri liečbe alergií, nádche či iných problémov dýchacích ciest.

Infra sauny

Medzi najnovšie, i keď vôbec nie najmladšie typy sáun patrí infra sauna (infrared sauna).

  • Infrasauna je zaujímavá tým, že sa v nej nezahrieva okolitý vzduch, ale telo samotné.

Zahriatie ľudského tela je sprostredkované pomocou špeciálnych infražiaričov. Vďaka týmto infražiaričom je pobyt v saune pohodlnejší a môžete v nej stráviť dlhší čas. Teplo z infražiaričov má tak viac času, aby preniklo hlboko do nášho tela, čo pre nás znamená viac potu a viac detoxikácie. Výhodou týchto sáun je aj ľahká stavba a samozrejme aj prenosnosť.

Potné kúpele

Okrem vyššie spomenutých, najznámejších typov sáun, sú známe aj tzv. potné kúpele, akými sú napríklad rímske Balneae a Thermae kúpele, turecký Hammam, potné domčeky pôvodného severoamerického obyvateľstva, Temascal v Mexiku a Guatemale, japonské horúce kúpele a ruská Bania.

Sauna a zdravie

Účinky a vhodnosť sauny sú overené históriou. Medzi najpozitívnejšie účinky patrí detoxikačný efekt, pomocou ktorého sa vyplavujú z tela škodlivé látky.

Podporuje:

  • latkovú výmenu
  • zrýchľuje metabolizmus
  • pôsobí protizápalovo

Týmto vyplavovaním škodlivín sa zbavuje telo plesní z vnútra, ale zároveň očisťuje kožu aj zvonku. Často je návšteva sauny odporúčaná pri astme a iných problémoch dýchacích ciest. A tým najvítanejším účinkom je práve relax, pokoj a revitalizácia organizmu. Akousi čerešničkou na torte je aj vedľajší účinok, v podobe strácania telesnej hmotnosti, ktorú z času na čas isto oceníte.

Viete ešte nejaký dôvod prečo teda nenavštíviť príjemný wellness alebo spa a nedopriať si takýto dostupný luxus pre unavené telo? Ba čo viac, keby ste nemuseli vôbec nikam chodiť a mali svoju saunu doma? V záhrade či niekde v nevyužitom kúte svojho domova. Potom by ste si tento zážitok mohli dopriať kedykoľvek a bez toho, aby ste museli čakať, kým vám saunu niekto uvoľní.